Dyrekcja Nauczyciele Samorząd Szkolny Rada Rodziców Biblioteka Pedagog Szkolny klasy archiwalne

 

Biblioteka szkolna 

zaprasza 

Poniedziałek , środa,  piątek 

7:45- 13:45

Wtorek, czwartek

8:20 - 14:20

 

Opiekun biblioteki

 mgr Wioletta Sadowska


 

"Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. 
Wejdź gościu i stań się przyjacielem." 
Jan Wiktor


A może 100 rocznica urodzin będzie zachętą do zapoznania się z twórczością, jednego z patronów tego roku , Stanisława Lema

         

Zapraszamy do biblioteki szkolnej

 


Kwietniowi antypiraci


 Pan Tadeusz - 10 intrygujących szczegółów i ciekawostek


Kto czyta żyje wielokrotnie.


Dla rodziców

 Dwa ciekawe artykuły o tym jak czytanie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży oraz jaka jest rola rodziny w rozbudzaniu potrzeb czytelniczych. Czytaj więcej 


Nowości w bibliotece   

Zapoznaj się z nowościami w naszej bibliotece 


Świeto Niepodległości                


 

Zapraszamy na stronę o patronie naszej szkoły - Stanisławie Staszicu 


 

Ciekawe spotkanie 

Biblioteka Publiczna w Szprotawie zaprasza na spotkanie z Tanyą Valko  23 września 2020 o godz. 12.00

Urodzona i wychowana w Krakowie. Po ukończeniu krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1982–1986 na Wydziale Bohemistyki, a w latach 1984–1991 studiowała arabistykę w Instytucie Filologii Orientalnej UJ. W czasie studiów pracowała jako tłumaczka z języka czeskiego i angielskiego, a także projektowała i szyła ekskluzywną odzież do butików (lata 1988–1995). Prowadziła również zakład powroźniczy po ojcu. Jeszcze w trakcie studiów dostała stypendium do Libii, z którego jednak nie skorzystała.

Przebywała w Libii u boku swojego męża w latach 1984–1985 (al-Urban, Góry Gharianu) oraz w 1986–1988 (Misrata, Wybrzeże Wielkiej Syrty). W 1995 roku ponwnie wyjechała do Libii 10 lat. Do roku 1998 mieszkała w miejscowości Zawia, a od 1998 w Trypolisie, stolicy Libii. W latach 1996-1998 pracowała jako nauczycielka w Polskiej Szkole dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą im. Obrońców Tobruku przy Ambasadzie RP w Trypolisie. Dodatkowo prowadziła kursy języka angielskiego dla dzieci i młodzieży. Od 1998 r. godziła pracę w szkole z pracą asystentki ambasadorów RP, a także w ambasadzkim wydziale konsularnym.

W latach 2005–2007, po powrocie do Polski, mieszkała w Krakowie i Warszawie, na życie zarabiając tłumaczeniami oraz prowadząc hostel „Konsul” i przedsiębiorstwo wielobranżowe. W 2007 r., po dwóch latach pobytu w ojczyźnie, wyjechała ponownie, tym razem do Arabii Saudyjskiej, gdzie znów pracowała jako asystentka ambasadorów RP. W 2012 roku przeprowadziła się z Rijadu do Dżakarty, stolicy Indonezji, gdzie pracowała w Ambasadzie RP i równocześnie tworzyła.

W 2018 r. wróciła do Polski .

 


Nie wypożyczyłeś lektury w bibliotece !

Szukaj jej na :

https://wolnelektury.pl/

 

Audiobooki Wolnych Lektur dostępne na kanale youtube

 

https://www.youtube.com/channel/UC8tQ54NHy56gWhlwMmOZwbA

lub szukaj na

 

https://lektury.gov.pl/

 

 


Drodzy Rodzice !

 

                  Jest mi bardzo miło poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych o wzbogaciły się o książki zakupione ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

                 Głównym celem Programu jest zainteresowanie młodych ludzi książką i czytelnictwem. Na realizację tego zadania otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych.

 

                   Nie ulega wątpliwości, jak ważne jest czytanie książek i jakich przyjemności może dostarczać każdemu człowiekowi. Rozwój wiedzy oraz zmiany na rynku pracy następują coraz szybciej. Ludzie, którzy nie czytają, nie nadążają za tymi zmianami i są zagrożeni, zepchnięci na margines współczesnego życia.

 

                Codzienne czytanie chroni przed wieloma niepożądanymi wpływami współczesnego świata.

 Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się zaszczepić naszym dzieciom nawyk czytania, będzie to on procentował w ich dorosłym życiu. To dom rodzinny jest miejscem pierwszego kontaktu dziecka z książką. Czytając dziecku książki, stymulujemy jego rozwój umysłowy, rozwijamy jego wrażliwość i wyobraźnię. Dzięki czytaniu w mózgu dziecka powstają miliony połączeń neuronowych, które mają wpływ na jego twórcze myślenie. Rodzinne czytanie rozwija również emocjonalnie dziecko, otwiera drogę do trudnych rozmów, pomaga w wychowaniu.

               To codzienne czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera, uczy wartości moralnych oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.

 

               Szanowni Państwo, pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach.

              O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo - Rodzice.

 

                                              Wioletta Sadowska                                                              

                                                                                   

                                          Nauczyciel bibliotekarz

 

 


Narodowe Czytanie

Zobacz liste wyborów ksiązek w szkołach ponadgimnazjalnych 

liceum.pdf

 

Narodowe Czytanie 2020  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie


Ciekawostki 

O czytaniu co nieco...

Tydzień ksiązek zakazanych 2020