• Dni otwarte 2023


  W dniach 28-29 marca odbyły sie dni otwarte w Naszej Szkole. Ósmoklasiści mieli okazje poznać Nas a my ich :) Były to wyjatkowe dni, teraz czekamy na Was 1 września )

 • Turniej wiedzy pożarniczej


      Miło mam poinformować, że uczeń technikum mechanicznego w ZSTiB w Szprotawie Paweł Kaliciński zajął I miejsce  w rozgrywkach gminnych „Turnieju Wiedzy Pożarniczej” w kategorii szkól ponadpodstawowych.  Etap gminny odbył się w dn. 22-go marca 2023 w Szkole Podstawowe w Wiechlicach. W konkursie wzięło udział 28 uczniów. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów w rozgrywkach powiatowych, które odbędą się w 28.03.2023. 

 • Nowa pracownia jezykowa


  Od 20 marca uczniowie naszej szkoły korzystają z nowej pracowni do nauki języków. Pracownię na 24 stanowiska uczniowskie zainstalowała firma Aktin z Sosnowca. Mamy nadzieję, że poprawi ona jakość i komfort nauki uczniów oraz pracy nauczycieli.

 • Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny

              W dniu 22 marca 2023 r. odbył się w naszej szkole finał XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego, pod hasłem Drób na lubuskim stole.   Konkurs jest ważnym  elementem promocji naszej szkoły ale i naszego województwa. W konkursie wzięło udział 7 szkół o profilu gastronomicznym: z Gubina, Henrykowa, Iłowej, Sulechowa, Zielonej Góry, Żar

   i Szprotawy. Zmagania uczniów obserwowało i oceniało Jury składające się z przedstawiciela Lubuskiego Kuratorium Oświaty, przedstawiciela Komitetu Głównego Konkursu, nauczycieli zawodu oraz przedstawiciela branży gastronomicznej. W tym roku była to Pani Ewa Kochmańska – właściciel  Pałacu w Henrykowie.

  Dodatkową atrakcją dla gości  była prezentacja połączona z degustacją miodów, przygotowana przez Mistrza Pszczelarstwa Pana Jana Wróblewskiego, właściciela Pasieki Wędrownej „Debora”, którego produkty były wykorzystane w konkursie przez uczestników naszej szkoły.

  Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wyrównany a  miejsca na kulinarnym podium zajęli uczniowie:

  I miejsce – Zuzanna Mielczarek i Oliwia Żurawska z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego Zielonej Górze za potrawę Pierś z kaczki marynowana w czosnku niedźwiedzim, podana na puree z batatów w asyście sosu śliwkowego i zielonego na mleku kokosowym z chipsem z oscypka,

  II miejsce – Aleksandra Drzewiecka i Natalia Pełczyńska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Iłowej za potrawę Kaczka smażona serwowana w sosie winnym z dodatkiem pieczonych ziemniaków, grzybów  i miodowej marchewki,

  III miejsce – Zuzanna Zgierska i Jakub Boczniowicz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie, za potrawę Pierogi z mięsem z kurczaka i sosem śliwkowym

  Nasi uczniowie Eryk Stelmach i Kacper Wajda bardzo ładnie zaprezentowali swoje umiejętności wykonując oryginalną potrawę Kaczka na puree z czerwonej kapusty w sosie pomarańczowym, która zachwyciła niejednego jurora i zajęli zaszczytne 4 miejsce. Gratulujemy im udziału i godnego reprezentowania szkoły na szczeblu wojewódzkim.

              Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się kunsztem kulinarnym, pomysłowością i innowacyjnym podejściem do tematu. Za udział w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody, które ufundowali sponsorzy :

   1.Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Pana Stanisław Tomczyszyn

  2. Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Pan Łukasz Porycki

  3. Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Pani Małgorzata Paluch Słowińska

  4. Starosta Powiatu Żagańskiego Pan Henryk Janowicz

  5. Pan Jan Wróblewski – Pasieka Wędrowna „Debora”

  6.Pan Dyrektor Marcin Kwaśniewski – Zakłady Usługowe Zachód w Szprotawie

  7.Pan Theo Snoek – Valuepck Sp.Z.o.o.

  8.Pan Zbigniew Czmuda – Pałac Wiechlice

  9. Pani Aneta Kaczmarek – Dobra Kuchnia

  10.Pani Anna Kajfasz -  „Restauracja Figaro”

  11. Pani Prezes Ewa Pielacka - PSS Społem Szprotawa

  12.Pani Maria Gregor  - Bajkowy świat deserów

  13. Pani Beata Krupa  -  WGN Szprotawa

  Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe konkursu,  nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w pomoc,  a uczestnikom i laureatom konkursu gratulują  i życzą  sukcesów w szlifowaniu umiejętności zawodowych.

              W przyszłym roku XIV edycja konkursu odbędzie się w zwycięskiej szkole -  Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.

   

 • Dni Otwarte

 • NASZA DUMA - KOLEJNY UZDOLNIONY STYPENDYSTA

  21 marca 2023r. do grona stypendystów "LUBUSCY ZAWODOWCY" dołączył niezwykle
  uzdolniony JAKUB JAGIELSKI - uczeń klasy IV technikum informatycznego.
   Uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom odbyło sie w Urzędzie Marszałkowskim
  Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze .
  Program Stypendialny Lubuscy Zawodowcy współfinansowany jest ze środków
  Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego -
  Lubuskie 2020.  

  czytaj wiecej


  Serdecznie gratulujemy 

 • Słodkie spotkanie


  Wyraźne ożywienie zainteresowań młodzieży zdrowym stylem życia i ekologią zaowocowało spotkaniem uczniów naszej szkoły z klasy pierwszej technikum gastronomicznego
  z pszczelarzem pasjonatem Panem Janem Wróblewskim ze Szprotawy, właścicielem pasieki Debora i producentem kilku rodzajów miodu, m.in. lipowego, akacjowego, rzepakowego . Podczas spotkania młodzi ludzie zostali zapoznani z tajnikami sztuki pszczelarskiej, zobaczyli jak wygląda wnętrze ula oraz uczestniczyli w degustacji i ocenie kilku rodzajów miodu. Mieli okazję doświadczyć słodyczy płynnego złota, który stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego cukru. Panu Janowi dziękujemy bardzo za interesującą prelekcję i życzymy pomyślności i satysfakcji w realizacji zamierzeń związanych z jego słodką pasją.

 • Konsultacje nauczycieli zawodu i pracodawców

      W dniu 16-go marca 2023  w Pałacu Wiechlice ramach projektu  „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim”  odbyły się konsultacje nauczycieli zawodu i pracodawców przygotowujących się do uczenia zawodu młodzież z Ukrainy.  Organizatorami spotkania była firma SCIENTIA-VIS,  Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie i  Zachodnia Izba Przemysłowo- Handlowa w Gorzowie Wielkopolskim.

    W spotkaniu uczestniczyli  nauczyciele zawodu z ZSTiB w Szprotawie i przedstawiciele firm: NORD Systemy Napędowe, Valuepack, PHU Sikorscy i lokalni przedsiębiorcy „EnergiaMar”, „Bosch Serwis”, „Sezam”. Nie zabrakło również przedstawicieli  instytucji zrzeszających pracodawców: Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żaganiu, Dyrektor Wydziału Edukacji Zawodowej Zachodniej Izby Przemysłowo- Handlowej w Gorzowie i Z-ca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Żaganiu. Wyniku konsultacji mogliśmy poznać  doświadczenia nauczycieli uczących młodzież przybyłą z Ukrainy, pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy oraz instytucji zrzeszających pracodawców. Najważniejszy w całej dyskusji był punkt widzenia osoby emigrującej wyniku konfliktu zbrojnego z Ukrainy do Polski reprezentowany przez panią Anę. W trakcie konsultacji zostały poruszone liczne tematy, począwszy od systemu edukacji obu państw,  przez  aspekt różnic i podobieństw w obu językach, do  kwestii funkcjonowania obywateli Ukrainy w rynku pracy. Dziękujemy Przedstawicielom lokalnego rynku pracy i instytucji zrzeszających przedsiębiorców za udział w konsultacjach. Mamy nadzieję, że taka forma wymiany doświadczeń zagości na stałe w naszych kalendarzach.

 • Za nami kolejne kursy...

     Za nami kolejny kurs spawania metodą TIG z projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim.  Tym razem od połowy lutego do początku marca 2023 kurs realizowało 9 uczniów klasy trzeciej i czwartej technikum mechanicznego oraz jeden nauczyciel zawodu. Kurs jak zwykle składał się z części teoretycznej i praktycznej. W załączeniu krótka foto relacja z wykonywanych ćwiczeń praktycznych przez uczniów. Mamy nadzieję, że realizacja szkolenia się podobała i będzie krokiem w kierunku zdobycia kolejnych umiejętności i uprawnień

 • Konkurs jezyka niemieckiego


  Dnia 21.02.2023 w gab. 202 naszej szkoły odbył się konkurs z języka niemieckiego pt. "Mit Deutsch unterwegs". Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów klas technikum. Zwycięzcy konkursu:

  I miejsce Kaja Kowalczyk kl. IIIPDC

  II miejsce Dominika Jarzembowska kl. IVPDC

  III miejsce Ewa Guździoł kl II PDCI

  Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy pochwalne oraz upominki.

 • Lubuska Olimpiada Młodzieży


   

  W ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w dniu 27.02.2023r. rozegrano zawody powiatowe piłki koszykowej dziewcząt i chłopców. Mistrzyniami Powiatu Żagańskiego zostały dziewczęta ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH I BRANŻOWYCH w Szprotawie, awansując do dalszego etapu rozgrywek. Drużyna chłopców naszej szkoły zajęła V miejsce. SERDECZNE GRATULACJE

 • Dni otwarte WIEA Uniwersytetu Zielonogórskiego


  21 lutego 2023 młodzież naszej Szkoły uczestniczyła w dniach otwartych Wydziału Informatyki Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. moglismy zapoznac sie z oferta uczeli oraz ze specyfika prowadzonych zajec. młodziez uczestniczyła w zajeciach z projektowania systemów cyber-fizycznych, rozszerzona i wirtualna rzeczywistosc w przemysle rozrywkowym, oraz zapoznalismy sie z bogata oferta kół naukowych, a także z projektami studenckimi z inżynierii oprogramowania.

 • Studniówka 2023

  Studniówka to jedno z największych wydarzeń w życiu uczniów. To chwila, kiedy młodzi ludzie mają okazję pożegnać się ze szkołą, nauczycielami i swoimi kolegami i koleżankami. Studniówka to także swego rodzaju symboliczny początek dorosłego życia, który wiąże się z wieloma zmianami i wyzwaniami.

  Studniówka juz za Nami. Wszyscy super sie bawili a teraz pozostało 100dni do matury. Życzymy maturzystom zdanej matury :)

 • Walentynki

  14 lutego w Naszej Szkole świętowaliśmy Dzień Zakochanych. Tego odnia odbył się kiermasz ciast, ponieważ przysłowie mówi "Przez żoładek do serca". Samorząd Uczniowski zorganizował również Pocztę Walentynkową, w której znalazło się wiele listów miłosnych. Nie zabrakło również Naszego Zespołu 54 Band, który muzycznie wprowadzał wszystkich w nastrój walentynkowy 

 • Kurs spawalniczy

  Od roku szkolnego 2021/2022 uczniowie technikum mechanicznego z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie, dzięki realizacji projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim, mieli możliwość uczestniczenia w następujących kursach spawalniczych:

  - kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi – proces spawania 135 ( MAG)- 15 os

  - kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi- proces spawania 141 ( TIG)- 11 os

  - kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi- proces spawania 131 ( MIG)-10 os

     W dniu 20.02.2023  uczniowie obecnych klas czwartych odebrali książeczki spawalnicze wystawiane przez Sieć Badawczą Łukasiewicz- Instytut Spawalnictwa w Gliwicach z kolejnymi wpisami. Serdecznie gratulujemy zdanych egzaminów i wytrwałości w zdobywaniu umiejętności i wiedzy. 

 • SZKOLNY KONKURS „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”

  Dnia 20 grudnia 2022 roku odbył się SZKOLNY KONKURS „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ” organizowany przez Wydział Ekonomiczny Akademii w Gorzowie Wielkopolskim.

  Tegoroczna edycja konkursu zorganizowana została w trybie on-line – przy użyciu programu Teams. Przed uczestnikami konkursu postawiono wyzwanie związane z odpowiedzią na 20 pytań z obszaru przedsiębiorczości.

  W I etapie z pytaniami konkursowymi zmagało się 10 uczniów z technikum ekonomicznego. Do finałowego etapu XII Edycji Konkursu „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ” zakwalifikowali się następujący uczniowie: 

  1. Kura Wiktoria  – III Pdc,

  2. Antoniak Wiktoria – IV Pdc.

  Drugi etap Konkursu odbędzie się 18 kwietnia 2023 roku o godzinie 10:00, na terenie kampusu uczelni przy ul. Chopina 52.

  Serdecznie gratuluję Laureatom i życzę powodzenia w II etapie.

                                                           Irena Sucka

 • Apel bożonarodzeniowy


  Przyjaźń, zrozumienie, życzliwość i miłość.... Tak naprawdę to, czego potrzebują młodzi ludzi. Tymi słowami weszliśmy w świąteczny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie ,,Samotny, bo nie kochany'' oraz wspólne kolędowanie poruszyły serca wielu uczniów naszej szkoły...W tym szczególnym czasie Samorząd Uczniowski oraz Wolontariusze naszej szkoły pragną złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt. ŻYCZYMY aby każdego dnia  wszyscy doświadczali miłości, zrozumienia, przyjaźni i życzliwości

 • Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu o tytuł Najlepszego Ślusarza


  Jak co roku przed przerwą świąteczną odbył się w dniu 15.12.2022 etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu o tytuł Najlepszego Ślusarza. Konkurs składa się z części teoretycznej, czyli testu 40 pytań i części praktycznej, polegającej na wykonaniu detalu wg rysunku wykonawczego. W tym roku w konkursie uczestniczyli uczniowie technikum mechanicznego z klas od pierwszej do czwartej. Rywalizacja była zacięta, a detal do wykonania zawierał wiele szczegółów wymagających precyzji. To już kolejna edycja konkursu, w którym zostanie wyłoniona reprezentacja szkoły do etapu wojewódzkiego. 

 • Kurs elektronarzędzi


   W dniu 15.12.2022 odbył się kurs z obsługi elektronarzędzi realizowany w ramach projektu „Nowoczesny Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żaganiu” przeznaczony dla młodocianych pracowników Branżowej Szkoły I go stopnia uczących się w zawodach stolarz, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych oraz elektryk w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie. Uczniowie w czasie kursu mogli zapoznać się z rodzajami zasilania stosowanymi w nowoczesnych elektronarzędziach, utrwalić zasady BHP obsługi elektronarzędzi oraz poznać zasady doboru elektronarzędzi do wybranych prac. Bogaty asortyment elektronarzędzi wykorzystany w czasie szkolenia ułatwił zapoznanie uczestników z różnymi rodzajami elektronarzędzi.  

 • Lubuscy Zawodowcy


  07 grudnia 2022 r. w Filharmonii Zielonogórskiej odbyło się  wręczenie stypendiów w ramach programu dla uczniów szkól branżowych i techników " Lubuscy Zawodowcy ".

  Uczennica naszej szkoły Sylwia Lubowiecka ( kl. II Pad - grupa ekonomiczna ) znalazła się w gronie wyróżnionych uczniów z czego jako społeczność szkolna jesteśmy dumni.

  Gratulacje!!!

strona: