• Apel bożonarodzeniowy


  Przyjaźń, zrozumienie, życzliwość i miłość.... Tak naprawdę to, czego potrzebują młodzi ludzi. Tymi słowami weszliśmy w świąteczny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie ,,Samotny, bo nie kochany'' oraz wspólne kolędowanie poruszyły serca wielu uczniów naszej szkoły...W tym szczególnym czasie Samorząd Uczniowski oraz Wolontariusze naszej szkoły pragną złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt. ŻYCZYMY aby każdego dnia  wszyscy doświadczali miłości, zrozumienia, przyjaźni i życzliwości

 • Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu o tytuł Najlepszego Ślusarza


  Jak co roku przed przerwą świąteczną odbył się w dniu 15.12.2022 etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu o tytuł Najlepszego Ślusarza. Konkurs składa się z części teoretycznej, czyli testu 40 pytań i części praktycznej, polegającej na wykonaniu detalu wg rysunku wykonawczego. W tym roku w konkursie uczestniczyli uczniowie technikum mechanicznego z klas od pierwszej do czwartej. Rywalizacja była zacięta, a detal do wykonania zawierał wiele szczegółów wymagających precyzji. To już kolejna edycja konkursu, w którym zostanie wyłoniona reprezentacja szkoły do etapu wojewódzkiego. 

 • Kurs elektronarzędzi


   W dniu 15.12.2022 odbył się kurs z obsługi elektronarzędzi realizowany w ramach projektu „Nowoczesny Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żaganiu” przeznaczony dla młodocianych pracowników Branżowej Szkoły I go stopnia uczących się w zawodach stolarz, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych oraz elektryk w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie. Uczniowie w czasie kursu mogli zapoznać się z rodzajami zasilania stosowanymi w nowoczesnych elektronarzędziach, utrwalić zasady BHP obsługi elektronarzędzi oraz poznać zasady doboru elektronarzędzi do wybranych prac. Bogaty asortyment elektronarzędzi wykorzystany w czasie szkolenia ułatwił zapoznanie uczestników z różnymi rodzajami elektronarzędzi.  

 • Lubuscy Zawodowcy


  07 grudnia 2022 r. w Filharmonii Zielonogórskiej odbyło się  wręczenie stypendiów w ramach programu dla uczniów szkól branżowych i techników " Lubuscy Zawodowcy ".

  Uczennica naszej szkoły Sylwia Lubowiecka ( kl. II Pad - grupa ekonomiczna ) znalazła się w gronie wyróżnionych uczniów z czego jako społeczność szkolna jesteśmy dumni.

  Gratulacje!!!

 • Międzynarodowy Dzień Wolontariatu


  Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza klub wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizował apel dla uczniów naszej szkoły. Miał on na celu przybliżyć wartość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz przedstawić podsumowanie naszej działalności w ostatnim czasie.

  Pamiętajmy,  że bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.

 • Nasz Mikołaj w Szpitalu


  6 grudnia wolontariusze naszej szkoły w towarzystwie Mikołaja odwiedziły oddział pediatryczny dla dzieci w szprotawskim szpitalu. Radość dzieci była niedoopisania. Ta akcja na pewno wpisze się w stały harmonogram działalność naszego wolontariatu..

 • Powiatowy Dzień Wolontariatu


  Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Żagania zorganizował w Starostwie Powiatowym Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, podczas którego wszystkie szkoły z naszego powiatu mogły pochwalić się swoją działalnością. Oczywiście nas również nie mogło zabraknąć ponieważ w ostatnim roku zorganizowaliśmy wiele akcji, więc mieliśmy się czym pochwalić :)

   

 • Miły gość

  W dniu 18 listopada w naszej szkole gościł Waldemar Pawlak – były premier RP, a obecnie prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Premier Pawlak odwiedził Szprotawę w związku z uroczystością przekazania wozów strażackich dla OSP z terenu Gminy Szprotawa. Po oficjalnych uroczystościach, goście odwiedzili naszą szkołę, gdzie zjedli obiad przygotowany przez uczniów kierunku gastronomicznego. W menu znalazła się zupa dyniowa oraz udko z kaczki z czerwoną kapustą.

  Premierowi Pawlakowi towarzyszyli między innymi: Stanisław Tomczyszyn oraz Łukasz Porycki – wicemarszałkowie Sejmiku Województwa Lubuskiego, Henryk Janowicz – starosta Powiatu Żagańskiego, Mirosław Gąsik – burmistrz Szprotawy, Roman Śliwiński – członek Zarządu Powiatu Żagańskiego.

 • Etap szkolny WKG

  Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego pod hasłem

  „Drób na lubuskim stole”

  W dniu 15 listopada 2022 r.  odbył się w naszej szkole I etap Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego pod hasłem „Drób na lubuskim stole”. Konkurs organizowany jest pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. W konkursie wzięły udział dwuosobowe zespoły z klas gastronomicznych technikum i szkoły
  branżowej. W części teoretycznej konkursu uczestnicy wykazali się wiedzą obejmującą podstawowe zagadnienia z przedmiotów gastronomicznych, a w części praktycznej wykonali potrawy z drobiem  w roli głównej. Młodzież przygotowała wyjątkowe  i nowatorskie zestawy potraw:  Wiktoria Góralczyk 
  i Amelia Szynalik   z I Pc przygotowały  „Kurczaka z makaronem i suszonymi pomidorami, Angelika Kuśmierek i Amelia Soroka z III P dc przygotowały „Wrapy lubuskie” a Wiktoria Nowak  i Adam Serafin z kl. II ik przygotowali „Kolorowe roladki z kurczaka  na batatach”. Natomiast Eryk Stelmach  i  Kacper Wajda z klasy IV Tci  przygotowali  „Kaczkę na puree z czerwonej kapusty w sosie pomarańczowym”
  i zajęli I miejsce. To właśnie oni będą reprezentować naszą szkołę w finale  Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego. Wszystkim uczestnikom  gratulujemy udanego udziału w konkursie i dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie potraw, a finalistom życzymy powodzenia w kolejnym etapie
  i trzymamy kciuki.

 • Wycieczka NORD


    W dniu 08.11.2022 uczniowie ZSTiB w Szprotawie pierwszej klasy technikum mechanicznego byli na wycieczce w nowoczesnych zakładach NORD Systemy Napędowe w Wiechlicach. Uczniowie mogli zapoznać się z montażem  napędów elektrycznych,  w tym poznali zrobotyzowane stanowisko do uzwojenia stojanu, linie produkcyjną łączenia stojana z wirnikiem silnika oraz automatyzowany magazyn części. Zapraszamy na naszą małą foto relacje. Dyrekcji i Pracownikom firmy NORD dziękujemy za możliwość odbycia bardzo ciekawej wycieczki i poświęcony czas.

 • CODE WEEK


   Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, w 2022 roku odbył się w dniach od 8 do 23 października.

  Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

 • Zajecia integracyjne klas pierwszych


  Kolejne zajęcia integracyjno-adaptacyjne za nami tym razem klasa 1Pc miała okazję się lepiej poznać. Napewno te chwile zapamietją na długo. 

 • Dzień Patrona Szkoły


  4 listopada Nasza Szkoła obchodziła Dzień Patrona Szkoły. Młodzież a szczególnie klasy pierwsze miały dziś okazje poznać bliżej naszego patrona, zapoznać się z jego życiorysem i dokonaniami i twórczością . Na lekcjach informatyki młodzież wykonywała animowane kartki z życzeniami z tej okazji.

  Dziękujemy klasie 1Pi za przygotowanie wystawy temetycznej .

 • Dzień Edukacji Narodowej

  W dniu 19 października w imieniu wszystkich uczniów przedstawiciele Samorządu Szkolnego uczcili Dzień Edukacji Narodowej. Zorganizowano słodki poczęstunek, któremu towarzyszyły życzenia oraz podziękowania dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. W ramach rozrywki uczniowie zorganizowali zabawny sprawdzian wiedzy. Na uwieńczenie spotkania SU przygotował pamiątkowe dyplomy dla wszystkich pracowników ZSTiB. Nie zabrakło również życzeń i podziekowań od dyrektora szkoły. Jeszcze raz dla wszystkich pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych składamy najlepsze życzenia!!!

 • 70-lecie szkoły

  Przygotowanie przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych (czyli „54”) 70-o metrowej kanapki w dniu 5 października było jedną z imprez, którą chcemy uczcić 70-lecie szkoły. Główne uroczystości odbyły się w dniu 13 października. W tym dniu o godz. 12.00 w Kościele WNMP w Szprotawie ks. Adam Szymański, który uczył religii w naszej szkole, odprawił Mszę Św. za zmarłych nauczycieli i absolwentów szkoły. Było nam bardzo miło, że ksiądz Adam podczas Mszy, bardzo ciepło i z dużym, szczerym sentymentem wspominał czas pracy w naszych murach, współpracę z nauczycielami, atmosferę, ale przede wszystkim młodzież, z którą pracował. Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa, w kościele zaśpiewała pani Maria Kusior (utwory: Karłowicz, Schubert, Giordani), przy akompaniamencie pana Wojciecha Zawiślaka. Samodzielnie przygotowaną modlitwę wiernych odczytała pani Malwina Padula-Kaczorowska.

  Uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości rozpoczęła się o godz. 13.00 w Szprotawskim Domu Kultury. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych w ostatnich latach pracowników szkoły. Okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor szkoły Andrzej Skawiński. Po oficjalnych przemówieniach i złożeniu przez gości życzeń na ręce dyrektora, uczniowie przedstawili program artystyczny w postaci szkolnych skeczów oraz wykonanych przez siebie piosenek. Wielkie podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację tej uroczystości, a szczególnie pani Renacie Jaroszewicz za opracowanie scenariusza i wyreżyserowanie poszczególnych elementów uroczystości.

  Po zakończeniu Akademii pracownicy szkoły, obecni oraz emerytowani, wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do szkoły na okolicznościowy poczęstunek przygotowany przez dział gastronomiczny szkoły.

  Warto też wspomnieć, że na parterze SzDK prezentowana była wystawa fotografii z dawnych i nowszych czasów, przygotowana przez panie: Wiolettę Sadowską i Irenę Sucką. Zdjęcia z wystawy staną się ozdobą szkolnych korytarzy.

  Obchody 70-lecia szkoły zakończą się na przełomie listopada i grudnia niespodzianką przygotowywaną przez nauczycieli dla uczniów naszej szkoły.

 • Kanapka -70lecie szkoły

  W dniu 5 października na placu przed ratuszem uczniowie naszej szkoły częstowali mieszkańców Szprotawy 70-o metrową kanapką, którą wcześniej samodzielnie wykonali. W imprezie wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas niezależnie od nauczanego zawodu; od informatyków, poprzez ekonomistów, mechaników, sprzedawców, po gastronomię. Każda klasa miała swoje „metry” kanapki do zagospodarowania, opracowując wcześniej recepturę i nadając oryginalną nazwę. Podczas degustacji szkolne jury wyłoniło najlepsze w ich ocenie kanapki. Trójka zwycięzców, to:

  I miejsce klasa 4 Pdc za „Zmysłową bagietkę a la pizza z pieprzykiem”

  II miejsce klasa 2 ik za kanapkę o nazwie „Meksyk w Szprotawie”

  III miejsce klasa 1 Pci za „Big bagietę”.

  Pragniemy serdecznie podziękować panu Jackowi Wcisło i sklepowi Inter Marche za przygotowanie pysznych bagietek, które były podstawą wykonania kanapki, Szprotawskiemu Domowi Kultury za nagłośnienie oraz Urzędowi Miejskiemu za przewiezienie ławek.

 • Dzień Języków Obcych

  22 września w ZSTiB już tradycyjnie świętowaliśmy Dzień Języków Obcych . Klasy pierwsze wylosowały poszczególne kraje i przygotowały ich prezentacje. Było kolorowo, tanecznie i pysznie.

  Najwięcej punktów zdobyła klasa 1 Pad wraz z Panią Renatą Jaroszewicz prezentując walory Hiszpanii. Gratulujemy zwycięzcom

  Dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział w zabawie

 • Szkoła pełan talentów -LIDL

  Nasz szkoła bierze udział w akcji "Szkoły Pełne talentów"- LIDL

  Robiąc zakupy w LIDLU możesz wesprzeć naszą szkołę. 

  1. Zrób zakupy za min. 50,00 zł - w tym przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc. 

  2.Przy kasie odbierz kupon Talenciaka. 

  Jak przekazać Talenciaka na rzecz szkoły? 

  Wrzuć Talenciaka do specjalnego pudełka znajdującego się w samorządzie szkoły lub zeskanuj kod QR Z Talenciaka. 

  Zachęcamy do udziału w akcji. 

  Lidl oferuje atrakcyjne nagrody, z których będziemy mogli wspólnie skorzystać.

 • Dzień chłopaka


  Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. W naszej szkole świętowanie dnia chłopaka na stałe wpisało się w kalendarz imprez szkolnych. Dziewczyny składają w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy. Samorząd Szkolny zorganizował konkursy, zabawy. Było mnóstwo atrakcji i emocji. Dzień zakończono słodkim poczęstunkiem. Jeszcze raz dla chłopaków wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!

 • Powiatowa Licealiada Młodziezy


  Rozpoczeła sie Powiatowa Licealiada Młodzieży. 

  Pierwszą dyscypliną były , sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt i chłopców Zawodniczki rywalizowały na trasie 8x600m , chłopcy na dystansie 8x800m

  W wśród dziewcząt

  1 miejsce ZSO Żagań

  2 miejsce ZSTiL Żagań.

  3 miejsce ZSTiB Szprotawa

  4 miejsce ZSOiT Żagań

  Klasyfikacja chłopców

  1miejsce ZSO Żagań

  2 miejsce ZSTiB Szprotawa

  3 miejsce ZSTiL Żagań.

  4 miejsce ZSOiT Żagań

   

  W Zawodach powiatowych dziewczat w piłce noznej , uczestniczyły zespoły :

  ZSTIL Żagan,ZSO Żagan ,ZSTi B Szprotawa ,ZSOiT Żagań ,ZSP Iłowa. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym.

  Kolejność zawodów

  1 miejsce ZSO Żagań

  2 miejsce ZSTiL Żagań

  3miejsce ZSOiT Żagań

  4 miejsce ZSP Iłowa

  5 miejsce ZSTi B. Szprotawa

  W Zawodach powiatowych chłopców w piłce noznej , uczestniczyły zespoły :

  ZSTIL Żagan,ZSO Żagan ,ZSTi B Szprotawa ,ZSOiT Żagań ,ZSP Iłowa. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym.

  Kolejność zawodów

  1 miejsce ZSOiT Żagań

  2 miejsce ZSTiL Żagań

  3miejsce ZSO Żagań

  4 miejsce ZSP Iłowa

  5 miejsce ZSTi B. Szprotawa

   

strona: