Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odeszła od nas ś.p. Beata Szmidt – nasza serdeczna koleżanka, nauczycielka j. polskiego, wychowawczyni i wicedyrektor szkoły. Rodzinie i wszystkim pogrążonym w żałobie składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.
Ś.p. Beata Szmidt pracowała w naszej szkole od 22 lat. Zawsze serdeczna, pełna pomysłów, koleżeńska, kompetentna, bezkonfliktowa. Lubiana przez uczniów i pracowników szkoły. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana za swoją pracę. Jej odejście jest wielką stratą dla całej naszej szkolnej społeczności i dla wszystkich, którzy mieli możliwość ją bliżej poznać.
Beato! Będzie nam Ciebie brakowało ….
W dniu 2 października Wiktoria, Ola, Laura, Julia, Weronika z 1 pdc zadbały o oprawę graficzną Międzynarodowego Mięsiąca Bibliotek Szkolnych.
Dnia 30 września 2020 odbył się Dzień Chłopaka. Dziewczyny z klasy 2Tci przygotowały z okazji tego święta okolicznościowy tort.
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Tradycja naszej szkoły jest uczestniczenie w tym wydarzeniu. Wyjątkowy czas, w którym się znaleźliśmy, sprawił, że święto to miało inną formę. W holu zorganizowano wystawę plakatów przygotowanych przez uczniów szkoły, do tego przeprowadzono quizy jezykowe (j3zyk niemiecki i język angielski), którego laureatami zostali: 1 miejsce - Pdc, 2 miejsce - 2Tad, 3 miejsce - 2Tci. Gratulujemy!!!
Od 1 października 2020 wracamy z akcją
Bookrossing czyli wymieniamy się książkami
Przynieś niepotrzebną książkę do biblioteki szkolnej
Zostaw ją na specjalnym regale
Zabierz ze sobą inną książkę
Przeczytaj ją i przekaż dalej
- zostaw w bibliotece lub innym miejscu
Z ramienia Samorządu Uczniowskiego jesiennymi bukietami kwiatów dziękujemy za współpracę, dobrą radę i poświęcony czas, zastępcy dyrektora Pani Urszuli Bednarek. Jednocześnie liczymy na przyszłą owocna współpracę z Panią Beatą Szmidt, która pełni funkcję zastępcy dyrektora w naszej szkole od 1 września 2020r.
Pani Beacie Szmidt życzymy satysfakcji z nowo przejętych obowiązków oraz dalszego rozwoju zawodowego.
Samorząd Uczniowski
Prosimy uczniów i rodziców o zapoznanie sie z Procedurami bezpieczeństwa w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie w czasie stanu epidemii w związku z COVID-19
obowiązująca od 1 września 2020 roku.
Wykaz podręczników na rok szkolny 2020/2021
W lutym 2020 odbył konkurs dotyczący zaprojektowania własnego t-shirtu. W konkursie wzięło udział 6 uczniów z grupy informatycznej. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować oryginalny t-shirt. Liczył się dobry pomysł, odpowiednia grafika komputerowa i pomysłowa myśl (sentencja) w języku niemieckim. Organizatorami konkursu były Edyta Szeredega-Krawczyk i Małgorzata Kowalczyk. Zwycięzcą został Grzegorz Borowicz z klasy IIITI. Gratulujemy!!
W związku z zagrożeniem, związanym z epidemią koronawirusa, odwołujemy organizację Finału Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego w dniu 25 marca. Nowy termin zostanie ustalony i przekazany uczestnikom, w zależności od rozwoju sytuacji
W dniu 17.02.2020 r odbyły się spotkania dla uczniów (warsztaty) z doradcą zawodowym – konsultantem z Centrum Biznesu Żak w Żaganiu w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego projektu "Modernizacja szkolnictwa zawodowego w powiecie żagańskim" nt:
- planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowych m.in.: badanie profilu zainteresowań i predyspozycji,- poradnictwo kariery m.in.:indywidualne testy i porady dla uczestników spotkania,- podejmowanie i zmiany decyzji dotyczących edukacji i pracy m.in.: rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie a w tym promocja placówek Centrum Biznesu „Żak”- szkół policealnych, edukacji dorosłych w Polsce (w tym kursów i szkoleń w systemie zaocznym) pomagających w zdobywaniu i uzupełnianiu wykształcenia, w podnoszeniu zawodowych kwalifikacji i umacnianiu ich pozycji na rynku pracy.
Udział wzięły klasy: IV Tac, IV Ti, III j BS.
24 lutego 2020r, w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie, dwunasty raz uczniowie świętowali SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI biorąc udział w konkursach „Mistrz rachunków”, turniej zespołowy oraz konkurs „Sudoku”.
W Turnieju zespołowym, uczniowie pracowali w dziewięciu trzyosobowych zespołach, składających się z uczniów tej samej klasy.
I miejsce w turnieju zespołowym zajęła klasa 1Pai w składzie:
II miejsce klasa 2Tdi
oraz klasa 1Tad
III miejsce klasa 1Pdc
Finałowa trójka konkursu „Mistrz rachunków” wykazała się bardzo dobrą biegłością w rachunkach i połówki punktów decydowały o kolejnych miejscach:
I miejsce zajęła Izabela Gałgus uczennica klasy 2Tac
II miejsce Krzysztof Kargier uczeń klasy 1Pai
III miejsce Paweł Kaliciński uczeń klasy 1Tad
W pierwszym etapie konkursu „Sudoku” wzięło udział 22 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikował się tylko jeden uczeń Paweł Kaliciński, który zajął I miejsce. Pomimo braku konkurencji, w drugim etapie wykazał się wysokim stopniem umiejętności rozwiązywania diagramów.
W tegorocznym Dniu Matematyki najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas pierwszych, którym za udział BARDZO MOCNO dziękują nauczyciele matematyki.
W lutym 2020r odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów z komunikacji interpersonalnej w grupie, które poprowadziła Pani Marta Walasek-Olszewska w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie żagańskim". Udział w nich wzeły klasy 1Pdc i 1Tad
W dniu 08.01.2020 odbyły się indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Żaganiu - Panią Martą Walasek-Olszewską w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie żagańskim". Udział w nich wzięli chętni uczniowie naszej szkoły.
W dniu 16 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs pięknie nakrytych stołów świątecznych. W konkursie wzięło udział 7 zespołów 2-osobowych.
Każdy stół był inny ale tradycyjnie nakryty obrusem, świąteczną zastawą stołową przypominał o zbliżających się świętach i inspirował.
Poziom konkursu był wysoki i bardzo wyrównany.
Zwyciężyły 2 zespoły: uczennice z kl. II Tac Iza Gałgus i Wiktoria Przybylińska oraz z kl. I Pdc Aurelia Wróblewska i Kasia Buryła.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Gratulujemy, dziękujemy za udział.
Wesołych Świąt!
Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu „Paczka dla Kociaczka” dobiegła końca.
Nam dała wiele radości !!!
Liczymy, że kociaki z Fundacji „Oczami kota” też będą zadowolone.
Mając na celu prezentację nowoczesnych rozwiązań związanych z doradztwem zawodowym oraz wsparcie młodzieży w racjonalnym planowaniu kariery edukacyjno- zawodowej, a także integracje osób zainteresowanych doradztwem edukacyjno – zawodowym, Starostwo Powiatu Żagańskiego przy współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Żaganiu zorganizowało konferencje pt. „Doradztwo zawodowe jako proces”.
Konferencja odbyła się 17.10.2019r. w godzinach 9:20 – 12:50 w auli Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie. Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim”.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji, doradcy zawodowi i pedagodzy szkolni ze szkół znajdujących się w Powiecie Żagańskim oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych objętych projektem.
Program przebiegu konferencji:
10:00-10:20 Moduł 1 – dr Barbara Czardybon „Zastosowanie idei psychologii pozytywnej
w edukacji”
10:20-10:40 Moduł 2 – dr Barbara Czardybon „Rola inteligencji emocjonalnej (EQ) w życiu zawodowym”
10:40-11:00 Moduł 3 – dr Barbara Czardybon „Znaczenie podejścia doceniającego (AI) dla doskonalenia kompetencji pracowniczych”
11:30-11:50 Moduł 4 – mgr Jolanta Tajchert „PASJA – ważne pytania w procesie doradczym”
11:50-12:10 Moduł 5 – mgr Jolanta Tajchert „PROFESJA – osobowość doradcy
w zmieniającym się świecie”
12:10-12:30 Moduł 6 – mgr Jolanta Tajchert „POWOŁANIE – różne drogi, różne możliwości”
12:30-12:50 Dyskusja i zamknięcie konferencji.
Grudzień powoli dobiega końca. To był gorący czas dla naszych wolontariuszy. Przyłączyliśmy się do świątecznej akcji „Paczki dla seniorów” organizowanej prze fundację „Spełnienie” . Pomocnicy Świętego Mikołaja z wielkim sercem i zaangażowaniem przygotowali świąteczne podarunki. Dziękujemy za pracę w tym roku i mamy apetyt na więcej.
Wesołych Świąt
Projekt pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim” realizowany przez Powiat Żagański w partnerstwie z firmami: Profi Biznes Group w Szczecinie oraz Zachodnią Izbą Przemysłowo – Handlową w Gorzowie Wlkp.
Celem głównym projektu jest poprawa jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Żagańskim poprzez podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji uczniów i nauczycieli szkół zawodowych.
W realizację projektu zaangażowane zostały następujące szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, Zespół Szkół Zawodowych w Szprotawie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej.
Projekt realizowany jest od 01.07.2016r i potrwa do 30.06.2022r. Zakłada przeprowadzenie następujących działań:
Wsparcie doskonalenia nauczycieli kształcenia zawodowego w postaci uczestnictwa przez kadrę w specjalistycznych kursach zawodowych oraz studiach podyplomowych bezpośrednio związanych z realizacją kształcenia zawodowego na wysokim poziomie przez nauczycieli.
Dodatkowe zajęcia dla uczniów, w tym specjalistyczne kursy zawodowe tj.: kurs elektroenergetyczny, kurs spawacza metodą MIG/MAG/TIG, kurs operatora wózków widłowych, kurs prawa jazdy na kat. B, kurs barmański, kurs pilota wycieczek, kurs obsługi programów komputerowych, kurs kelnerski, kurs baristy, kurs elektryk samochodowy i wiele innych związanych z różnymi kierunkami kształcenia zawodowego, które odbywa się w czterech szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Żagańskiego.
W ramach tego działania realizowane będą również koła naukowe stacjonarne, które pozwolą szczegółowo zgłębić trudne zagadnienia występujące w każdym zawodzie . Działanie te służy temu by uczniowie nabywali kompetencje wymagane na wybranym przez nich stanowisku pracy i wychodzili naprzeciw potrzebom rynku pracy oraz by kształcenie zawodowe w szkołach nie odbiegało od oczekiwań przedsiębiorców.
Co jest realizowane?:
Ogólnopolski Tydzień Kariery (co roku) odbywa się w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu, Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej. W ramach niego odbyły się: zajęcia dla uczniów zarówno grupowe jak i indywidualne, prelekcje, konferencje, warsztaty,